Juried Art Show Winners

2012 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show ($1,000) - Claire Brewer (photography)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award ($1,000) - Nicole Vanover (painting)
  • Second Place ($500) - Chris Plummer (printmaking)
  • Third Place $250) - Potter Ann Tubbs (ceramics)
  • Honorable Mentions ($75 each) -
  • Andrew Van Schyndel (painting), Amy Beeler (jewelry), Kaska Firor (jewelry)
  • 2012 Community Purchase Award recipient: Simpson Garden Park

2011 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show ($1,000) - Mike Kozumplik (jewelry)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award ($1,000) - Andrew Van Schyndle (painting) Recipient: Montessori School of Bowling Green.
  • Second Place ($500) - Amy Beeler (jewelry)
  • Third Place $250) - Tim Niewiadomski (wood)
  • Honorable Mentions ($75 each) -Ed Brownlee (ceramics), Robert Coleman (glass), Chris Coffey (photography), John Booth (painting), Kimberly Rorick (ceramics)

2010 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - $1,000-Mike Kozumplik, jewelry
  • Second Place -$500- Kimberley Chandler, jewelry
  • Third Place -$250- Suzanne Pusecker, fiber
  • Honorable Mentions -$75 each-Ann Tubbs (ceramics), Rebecca Levenson (fiber), Dianna Dinka (jewelry),Tim Niewiadomski (wood), Miles Stearn (enamel).2010
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award-$1,000- Chris Coffey, photography. Recipient: The Flower Basket.
  • Community Purchase Award: Sylvia Pixley. Recipient: Sea Lion Studio

2009 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - $1,000-Sylvia Pixley, print making
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award-$1,000- Wesley Dallas Merritt, painting
  • Second Place -$500- Steve Cameron, wood
  • Third Place -$250- Lisa Vetter, mixed media
  • Honorable Mentions -$75 each-Amy Taylor (painting), Judith Vierow (painting), Mike Kozumplik (jewelry),Suzanne Mays-Wentzell (painting), Marge Meserve (enamel)
  • Community Purchase Award: Suzanne Mays-Wentzell. Recipient: Wood County District Public Library, Carter House

2008 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Tim Niewiadomski, Wood
  • Second Place - Sandy Atkins-Moran, Fiber
  • Third Place - Sylvia Pixley, Printmaking
  • Honorable Mentions: Marge Meserve (enamel), Danielle Crissman (sculpture), Deborah Barnes (jewelry), Stacy Esslinger (ceramics), Jerry Farnsworth (wood).
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Susanne Mays-Wentzell. Recipient: Bowling Green Schools.
  • Community Purchase Award: Matt Paskiet (glass). Recipient: City of Bowling Green.

2007 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Danielle Crissman, Metalwork
  • Second Place - Chris Plummer, Printmaking
  • Third Place - Michael Cimprich, Photography
  • Honorable Mentions: Mike Kozumplik (jewelry), Lisa Vetter (mixed media), Larry Zengel (glass),Marina Terauds (printmaking), Richard Ruehle (woodworking).
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Lillian Brooks
  • Dorothy Linden Award: Pat Ortiz, Fiber Art
  • Community Purchase Award: Gary Wilson, Sculpture. Recipient: Wood County Educational Service Centerin honor of Judy Cernkovich.

2006 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Michael Kozmplik, Jewelry
  • Second Place - Lisa Vetter & Paul Siefert, Mixed Media
  • Third Place - Krista Wietelmann-Jackson, Mixed Media
  • Honorable Mentions: Jan Bell (photography), Bruce Chesser (cermamics), Donna Garteck (painting),
  • Helen Gotlib (printmaking), Renate Favour (jewelry).
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Bekah Ash
  • Community Purchase Award: Michele Cimprich, photography

2005 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Krista Wietelman Jackson, Mixed Media
  • Second Place - John Lacy, Ceramics
  • Third Place - Douglas Fiely, Printmaking
  • Honorable Mentions: Mike Kozumplik (Jewelry), Mary Pencheff (Photography),
  • Amy Kaye Sorensen (Jewelry), Michelle Cimprich (Photography), John Gibb (Drawing)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Bekah Ash

2004 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Sylvia Pixley, Printmaking
  • Second Place - Rebecca Levenson, Fiber
  • Third Place - Greg Schatz, Ceramics
  • Honorable Mentions: Rebekah Hodous (Jewelry), Mike Kozumplik (Jewelry), Jack Schwab (Wood), Todd Lundee (Photography), Rex Fogt (Ceramic)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Jacqueline Gnott

2003 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Jan Bell - Photography
  • Second Place - Michael Batdorf - Wood
  • Third Place - Allison Parks - Jewelry
  • Honorable Mention: J. Colin Richmond (Mixed Media), Laura Barnhardt Corle (Painting), Mary Miller (Mixed Media), Dave Eickholt (Ceramics), Brian Donahue (Wood)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Sylvia Pixley - Printmaking

2002 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Mike Kozumplick - Jewelry
  • Second Place - Brian Donahue - Wood
  • Third Place - Jason Bove - Ceramics
  • Honorable Mention: Greg Neal (Ceramics), Michael Batdorf (Wood), Cheryl Fent Swartz (Jewelry), Richard Gallup (Photography), Clifford Nevin (Paper Cutting)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Ed Kitchen - Painting

2001 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Kim NaVarre - Photography
  • Second Place - Sylvia Pixley - Printmaking
  • Third Place - Todd Malenke - Sculpture
  • Honorable Mention: Brian Donahue (Wood), Richard Gallup (Photography), David Y.N. Yeh (Painting), Corlette Thomas Baylock (Mixed Media), Sharon Taylor (Jewelry)
  • The Dorothy Uber Bryan Painting Award: Ed Kitchen - Painting

2000 Juried Show Awards Winners:

  • Best of Show - Kim Navarre - Photography
  • Second - Brian Donahue - Wood
  • Third - Cheryl Fent-Swartz - Watercolor
  • Honorable Mention: Sylvia Pixley (Printmaking), Faith Wickey (Glass), Greg Schatz (Ceramics), Linda Ziemke (Ceramics), and Rex Fogt (Ceramics)

1999 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Michael Batdorf - Wood
  • Second - Liesa Goerlich - Ceramics
  • Third - Steve Perucca - Watercolor
  • Honorable Mention: Kim Navarre (Photography), Mike Kozumplik (Jewelry), Greg Schatz (Ceramic), Cheryl Fent-Swartz (Jewelry), and Richard Gallup (Photography)

1998 Juried Show Award Winners:

  • Best of Show - Rex Fogt - Ceramics
  • Second - Deb Roberson - Baskets
  • Third - Gary Wilson - Sculpture
  • Honorable Mention: Linda Marcas (Jewelry), Kim Navarre (Photography), Michael Batdorf (Wood), Jacquelyn Crissman (Jewelry), and Cheryl Fent Schwartz (Jewelry)

1997 Juried Art Show Award Winners:

  • Best of Show - Roger Haas - Watercolor
  • Second - Marcia Damraver - Dense Fiber
  • Third - Lois Ward - Printmaking
  • Honorable Mention: Liegh Cattran (Photography), Doug Crane (Jewelry), Rex Fogt (Ceramics), Ann Tubbs (Ceramics), and Daina Dickens (Jewelry)

1996 Juried Art Show Award Winners:

  • Best of Show - Lois Ward - Printmaking
  • Second - Calvin Bougter - Photography
  • Third - Rex Fogt - Ceramics
  • Honorable Mention: Mike Kelley (Wood), Michael Kersey (Enamel on Wood), Annette Morrin (Jewelry), Sylvia Moss (Acrylic/Mixed Media), and Keith and Teresa Tovey (Sculpture)

1995 Juried Art Show Award Winners:

  • Best of Show - Paul Beel - Oil
  • Second - Steve Smith - Ceramics
  • Third - Teresa Thomas - Photography
  • Honorable Mention: Yvonne Hughston (Dolls), Michael Kersey (Mixed Media), Brian Donahue (Wood),
  • Doug Crane (Jewelry)

1994 Juried Art Show Award Winners:

  • Best of Show - Bruce Woodard
  • First - Kenneth Becker - Photography
  • Second - Michael Romanik - Jewelry
  • Third - Steve Smith - Ceramics
  • Honorable Mention: Kim Navarre (Photography), Brian Donahue (Wood), Rich Fizer

1993 Juried Art Show Award Winners:

  • Best of Show - Dorothy Linden - Hand Paper
  • First - Michael Rader - Printmaking
  • Second - Thomas McLaughlin - Wood
  • Third - Michael Dembicki - Glass
  • Honorable Mention: Toni Paulvir-Fuller (Mixed Media), Ann Tubbs (Clay), Betty Auserdan